زندگی نامه وزیر

بیوگرافی گل بادشاه مجیدی وزیر دولت در امور پارلمانی

            محترم گل بادشاه مجیدی فرزند زرگل مجیدی در سال ۱۳۴۶ هـ.ش در قریه شگه ولسوالی آریوب ځاځی ولایت پکتیا چشم به جهان گشود.

 

تعلیمات ابتدائیه و ثانوي:

گل بادشاه مجیدی تعلیمات ابتدائیه و ثانوی را در سال ۱۳۶۱هـ.ش در لیسه عالی سید نور محمد شاه مینه شهر کابل به اتمام رسانید.

 

تحصیلات عالی:

آقای مجیدی در یک خانواده‌ی روشن‌فکر و علم‌پرور به دنیا آمده است، با آن‌که به دلیل جنگ‌های داخلی به خارج از کشور مهاجر شد، راه کسب علم و دانش را رها نکرده، در سال ۱۳۷۵هـ.ش از پوهنتون کراچی پاکستان در رشته‌ی علوم سیاسی سند لیسانس خویش را بدست آورد.

به همین ترتیب لسانس دوم را در سال ۱۳۹۳هـ.ش در پوهنتون خصوصی میوند در بخش اداره و تجارت (BBA) به پایان رساند.

هم‌چنان آقای مجیدی ضمن فراگیری دانش در عرصه پروتوکول‌ها و روابط دیپلوماتیک در هندوستان، در بخش دیپلوماسی در شهر حیدرآباد این کشور نیز کسب تحصیل کرده است.

 

زبان‌ها و مهارت‌های دیگر:

گل بادشاه مجیدی علاوه بر زبان‌های ملی کشور (پشتو و دری) به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و اردو نیز تسلط کامل دارد.

هم‌چنان با تکنالوژی جدید نیز بلدیت دارد.

 

وظایف رسمی:

محترم گل بادشاه مجیدی پس از فراغت مکتب دوره مکلفیت عسکری را (از سال ۱۳۶۵ الی ۱۳۶۷هـ.ش) انجام داده است.

آقای مجیدی ماموریت رسمی خویش را از وظیفه‌ی مقدس معلمی آغازه نموده و مدت (۶) سال به حیث مدیر لیسه عالی عثمانی در پشاور پاکستان ایفای وظیفه نموده است.

پس از بازگشت به وطن با حمایت گسترده‌ی مردم در سال ۱۳۸۴هـ.ش به ولسی جرگه شورای ملی راه یافت و منحیث نماینده‌ی منتخب مردم پکتیا در دوره تقنینی پانزده‌هم آغاز به کار نمود. در این دوره به حیث رئیس کمیسیون حقوق و امتیازات وکلا و عضو کمیسیون امور مالی و بودجه اجرای وظیفه کرد.

به دلیل نمایندگی خوب مردم در دوره تقنینی پانزده‌هم اعتماد ملت را بدست آورده، در سال ۱۳۸۸هـ.ش برای بار دوم نیز در انتخابات پارلمانی مؤفق گردید و عضو دوره تقنینی شانزده‌هم شورای ملی شد، که الی سال ۱۳۹۷هـ.ش به صفت وکیل از مردم پکتیا در پارلمان افغانستان نمایندگی کرد. در این دوره در کنار عضویت کمیسیون روابط بین‌المللی، معاون کمیسیون معادن و حفاظت از محیط زیست ایفای وظیفه نمود.

آقای مجیدی با مدیریت مؤثر و تدبیر عالی خویش در سال ۱۳۹۹ به حیث معاون ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری در امور مردمی، سیاسی و آگاهی عامه تقرر یافته و به تاریخ چهارم سنبله همین سال به سمت وزیر دولت در امور پارلمانی گماشته شد.

 

سایر وظایف:

از این‌که آقای مجیدی شخصیت فعال، اجتماعی و سیاسی کشور است، بناً ضمن پیش‌برد وظایف رسمی، در اجرای فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز سهیم بوده و همیشه برای غنامندی فرهنگی کشور و بیداری شعور اجتماعی با جوامع و نهادهای مدنی و سیاسی ارتباط داشته است. هم‌چنان آقای مجیدی مؤسس شماری از نهادها بوده، که از آن جمله اتحادیه بازسازی پکتیا در کشور آلمان و ایجاد نهاد مجیدی (Majidi Foundation) را می‌توان نام برد.

 

مدال‌ها و تقدیرنامه‌ها:

از آقای مجیدی به پاس اجرای مؤثر و مثمر مسئولیت‌های کاری خویش در جریان دوره‌های مختلف از سوی نهادهای رسمی و غیررسمی تقدیر بعمل آمده است، که بطور ذیل یادآوری کرده می‌توانیم:

  • اخذ مدال از سوی حامد کرزی رئیس جمهور اسبق کشور برای ارایه خدمات شایسته؛
  • اخذ مدال طلا از سوی برنامه مختلط پارلمانی کشورهای عربی و آسیایی برای نمایندگی بهتر از مردم؛
  • اخذ تقدیرنامه (به سوی اصلاحات و حکومت‌داری خوب) از جانب وزیر کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین؛

علاوه بر این از گل بادشاه مجیدی به پاس ارایه خدمات شایسته و کارکردهای نیک‌اش از سوی وزارت‌ها، ادارات و نهادهای مدنی، سیاسی و اجتماعی تحسین و تقدیر بعمل آمده است.